Tradycja o choince

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka również zagranicznego typu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu istnieje właśnie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które świadczą o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Oraz w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie używając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się gościa z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na całkowity świat. Można więc powiedzieć, że aktualnie nie właśnie w Polsce, lecz i oraz nowych krajach Europy zaś w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można stwierdzić sporą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie trudno było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które osiągały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów i kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do określenia, jednak w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno kiedy wszyscy, doświadczała nowości w grupie trendów traktujących jej przystrajania. Ale nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, zwyczaj ten szczególnie dużo zakorzenił się w kulturze świątecznej oraz zawierajmy okazję, że nieprędko przeminie.