Tradycja choinka i szopka znaczenie

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka i pozostałego sposobie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i czemu jest właśnie ważna w świątecznej tradycji?

novitus bono eNovitus BONO E - drukarka fiskalna Polkas Kraków

Istnieje dużo teorii, które mówią o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Natomiast w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na pełen świat. Można wtedy powiedzieć, że akurat nie chociaż w Polsce, lecz i oraz innych krajach Europy zaś w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było kiedyś o pożar. Następnie wiklinowe ozdoby istniały w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które zajmowały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niebezpieczna do określenia, przecież w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jako mężczyzny, była zmian w sferze trendów interesujących jej przystrajania. Lecz nie zmieniło się to, że od czasu ubrania pierwszej w spraw choinki przez Luthera, zwyczaj tenże znacznie silnie zakorzenił się w klasie świątecznej a trzymajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.