System oswietlenia rgb

Systemy oświetlenia awaryjnego mają szczególnie ważną wartość w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich przeznaczenie. W czasie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zachowają się dopiero po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w tych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na dalekie typy, ale zadaniem każdego spośród nich jest utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez pewny czas po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie jedynie w przemyśle ale ponadto w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie normalnej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system możliwy do wprowadzania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało robić wiele godzin, ale działalność będzie mocna jeszcze dać do następnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.