Stosunki miedzynarodowe a globalizacja

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, jak to było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na następny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się bliższe oraz popularniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można nabyć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura i inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na obcej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grupy Europejskiej a wszelki jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która potrzebuje kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie szczegółowe są w ostatnim fakcie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.