Odpylacze w codziennym zyciu

W naszym życiu niemal codziennie spotykamy się z różnymi systemami, które mają nas chronić przed niepożądanym oddziaływaniem różnych czynników. Wchodząc do szpitala nakładamy fartuchy i ochraniacze na buty, by nie przenosić zarazków. Zakładamy okulary ochraniające przed szkodliwym wpływem promieni UV gdy idziemy na solarium.

Nakładamy filtry na swoje czajniki, by filtrowały osad z wapnia i inne zanieczyszczenia, jakie znajdują się w naszej wodzie z kranu. Są to wszystko czynniki, które oddziałują na nas szkodliwie i mamy tego świadomość, bo widzimy je czynniki, lub przynajmniej skutki, jakie mogą one wywołać. Jednak w przypadku zanieczyszczeń pyłowych sprawa nie jest już tak oczywista. W fabryce produkującej na przykład plastikowe wyroby, możemy odnieść wrażenie, że jest tam niemal sterylnie czysto, a powietrze jest świeże, i w dodatku stale wentylowane przez systemy wentylacyjne. Nie wiemy jednak o tym, że w tym samym powietrzu mogą się gromadzić niewielkie ilości bardzo drobnego pyłu – tak drobnego, że nasz system obronny organizmu go nie zauważa, i w efekcie wpuszcza do środka. Dlatego też w każdym przedsiębiorstwie przemysłowym zaleca się zamontować dust collector, czyli odpylacz przemysłowy. Działa on na zasadzie filtra, usuwającego wszelkie zanieczyszczenia stałe znajdujące się w powietrzu w sposób mechaniczny. Taki odpylacz działa podobnie jak filtr do czajnika, z tą różnicą, że potrafi zatrzymywać naprawdę drobne cząstki znajdujące się w powietrzu. Gołym okiem są one niezauważalne, dlatego po cichu i niepostrzeżenie mogą czynić ogromne spustoszenie w organizmach pracowników, którzy na co dzień przebywają w zapylonych pomieszczeniach fabrycznych.

Należy dbać o czystość powietrza na stanowisku pracy w fabryce. Musi ono być doskonale wentylowane, a w razie potrzeby także filtrowane. Na szczęście mamy dziś dostęp do maszyn, które generują nieco mniej pyłu, oraz do urządzeń diagnostycznych, które potrafią zmierzyć czystość powietrza, i w efekcie pomagają nam dobrać odpowiedni odpylacz do warunków, które panują w naszym przedsiębiorstwie, co jest kluczem do skutecznego i wydajnego odpylania.