Mikroskop optyczny posiada obiektyw o ogniskowej

Mikroskopy laboratoryjne (określane te mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do czynienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez układ optyczny. Mikroskopy przedstawiają się głównie z wyboru soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie używane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc rzeczach nauki do badań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych także w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i myśleniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Zaś w przestrzeni chemii i fizyki mikroskopy kojarzone są chociaż w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w kształcie optycznym (niekiedy wymienia się je wówczas mikroskopami świetlnymi), bywają również grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z szkół ścisłych. Badany obiekt uważany jest wręcz przez okular istniej na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest dokładna przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi zespolona z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, tylko we obecnych mikroskopach optycznych można dokonać powiększenia ponad tysiąckrotne.