Kasa fiskalna w firmie

Kasę fiskalną musi być każdy przedsiębiorca, który pragnie sprzedawać towary czy usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Nie nosi przy tym miejsca, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, albo i jest wyzwolony z takich rozliczeń. Które są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede wszystkim sprawdzić, czy musi obowiązkowo ewidencjonować na kasie sprzedaż, której tworzy. W przypadku sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem doskonalszym wyjściem pewno istnieć przeprowadzanie zapisów w statystyki sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia od potrzeb posiadania kasy fiskalnej zostały zobrazowane w Prawu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w historii zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu kas rejestrujących. Wspominajmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej zalet, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, zarówno dla klienta, jak i oferującego, będzie znacznie skonfigurowana kasa, czy taka, jaka jest pełny katalog oferowanych produktów bądź usług. Dla mężczyznę ważną zaletą tej spraw jest fakt, że odbierze on paragon, jaki będzie proponowałem jako ewentualna podstawa zwrotu.

Podstawą reagowania na kwocie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona wierzy? Istnieje to niepowtarzalna i pewna procedura, która oznacza trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy kupić kasę finansową i nie dokonywać fiskalizacji, a taka kasa fiskalna będzie potrafiła stanowić zużywana do rzeczy wyłącznie w stylu niefiskalnym. Niezwykle istotne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w przypadku błędu przydatnym będzie bowiem kup nowej kasy.

Do głównych obowiązków posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować paragon i wręczyć go użytkownikowi za wszelkim razem, gdyby ten osiągnie zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy również mieć o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on stać zrealizowany po 24 miesiącach użytkowania kasy. Pamiętajmy jeszcze o odpowiednim przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca umieszcza na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (z zakończenia roku podatkowego). Ważną kwestią istnieje jeszcze pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.