Endometrioza katarzyna zielinska

Endometrioza jest chorobą, na którą zamierzają tylko osoby. Jest więc dolegliwość, w której komórki śluzówki macicy kierują się po organizmie i wszczepiają się w inne organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej występuje na jajniku. Innymi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak i pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym środowiskiem do powstania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W zależności z jej umieszczenia daje różne objawy. Najczęściej jednak jest obecne ból przed zaś w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym faktem istnieje też ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w terenie miednicy. Bardzo dużym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty położone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Podchodzące do ostatniego schorzenia w sztuk hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej liczby poronień i zdrowego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W rozpoznaniu endometriozy niezmiernie istotny jest problem z starą. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badań. Potrzebne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Że ono przesadzać farmakologicznie lub chirurgicznie. Uzależnione stanowi wówczas z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu odpowiedniej dawki hormonów i sposobów przeciwbólowych. Terapia przy wykorzystaniu hormonów uważa za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników oraz co wewnątrz tym przechodzi do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego przesuwane jest źródło z częścią endometrium lub bardziej inwazyjnie przeprowadzany jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć dużą w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może stanąć jej nawrót.