Dla kogo sa przeznaczone systemy klasy erp

System klasy ERP to nic innego jak program wspomagający zarządzanie firmą. Obserwuje on wszystkie procesy tam zachodzące, tworzy raporty, analizy, a w razie problemu pomaga w jego rozwiązaniu. Działa w takich obszarach, jak:
zarządzanie zasobami ludzkimi, finansami, księgowością, zaopatrzenie, sterowanie produkcją, magazynowanie, jak i sprzedaż, czy projektowanie produktów. To są oczywiście tylko niektóre z funkcji, jakie system ma do zaoferowania. Można w nim zamieścić moduł dla praktycznie każdej dziedziny, którą firma się zajmuje. Jeśli chcemy może na przykład zarządzać transportem, według naszych wytycznych.


Jest on bardzo przystosowawczy. Praktycznie każdy proces jest możliwy do edycji według własnych potrzeb. Systemy ERP stają się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorstw. Niezależnie od wielkości firmy jest on bardzo przydatny, dla tych mniejszych stanowi duże odciążenie finansowe, bo zastępuje pracowników, natomiast w dużych znacznie upraszcza procedury i automatyzuje powtarzalne czynności, co skutkuje większą wydajnością i skróconym czasem pracy. Pracownicy są odciążeni z rutynowych czynności, które zabierają czas i mogą zająć się ważniejszymi zadaniami. Program jest na tyle elastyczny, że można go połączyć z innymi używanymi programami, jest on dostosowywany dokładnie do potrzeb konkretnej firmy.
Z wyborem programu, jest podobnie jak z wyborem dostawcy internetu. Należy sprawdzić, co dokładnie dostawca może nam zaoferować, konkurencyjność kosztów usług, oraz wsparcie techniczne. Na polskim rynku jest co najmniej kilkunastu większych dostawców oprogramowania do biznesu. Ich oferty można bez problemu odnaleźć w internecie. Niektórzy z nich specjalizują się w programach dla firm z konkretnych branż, np. hodowlano-nasiennych, mleczarskich, czy detalicznych i hurtowych.