Czy kasa fiskalna na pewno jest obowiazkowa

Powszechnie przyjęty jest w naszym społeczeństwie pogląd, że w absolutnie każdym sklepie musi znajdować się kasa fiskalna. Alternatywą do takiego stanu rzeczy może być drukarka posnet, wymagająca połączenia z komputerem. Przyjrzyjmy się obowiązkowi posiadania jednego z tych urządzeń i sprawdźmy, jak powszechne przekonania mają się do rzeczywistości.


Każda prywatna firma, która sprzedaje artykuły swoje lub wyprodukowane przez inne przedsiębiorstwo, ma nałożony odgórnie obowiązek, by szczegółowo dokumentować swój handel. Jak to się zazwyczaj odbywa? Oczywiście przez “nabijanie” paragonów fiskalnych.
Wielkość firmy, ilość zatrudnionych pracowników, liczba klientów, kapitał i tym podobne czynniki nie mają tu żadnego znaczenia. Istnieje jednak kilka drobnych wyjątków od tych reguł i zostaną one opisane w kolejnym akapicie.
Pierwszym przypadkiem wyjątkowym jest sytuacja, gdy dana firma dokonuje sprzedaży dla osoby prywatnej po raz pierwszy. Nie ma tutaj tak ścisłego obowiązku zakupu kasy i stosowania jej. Jednakże, właściciel sklepu, czy też innego prywatnego przedsiębiorstwa, powinien dla własnego dobra wyliczyć, jaka będzie górna granica takiego trybu sprzedaży. Kolejnym z czynów, które jest zobowiązany popełnić, będzie zsumowanie sprzedaży dla osób oraz firm. Jaki jest tego powód? Jeżeli przekroczony zostanie ustalony uprzednio limit, przedsiębiorcy zostaną dane zaledwie dwa miesiące na zakup kasy lub drukarki fiskalnej, zamontowanie jej i wprowadzenie urządzenia do użytku. Ostatnia z wyjątkowych sytuacji to coraz popularniejsza sprzedaż bezgotówkowa.
Są również inne sytuacje, w których nie jesteśmy prawnie zobowiązani do stosowania kasy. Należą do nich niektóre z usług powiązanych z handlem nieruchomościami, a także szkolnictwem, transportem oraz uprawą roli. Jeżeli prowadzimy sprzedaż tylko i wyłącznie na rzecz własnych pracowników, również jesteśmy zwolnieni z wymienionego wyżej nakazu. Następną okazją do uwolnienia się od obowiązku posiadania kas fiskalnych jest sprzedaż okazjonalna.
Jak widzimy, istnieje wiele sytuacji, w których zwolnieni jesteśmy, przynajmniej tymczasowo, z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Mam nadzieję, że odpowiedział na nurtujące czytelników pytanie.


separatory metali

POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl