Bezplodnosc a uniewaznienie malzenstwa

Chęć założenia rodziny często godzi się nie jedynie z podjęciem uchwały o małżeństwie, tylko i z pasją posiadania dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu wypadkach z bogatych przyczyn przedstawia się to niezwykłe i należy podjąć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn wybierania przez pary metody in vitro jest rzeczywiście wiele. Pewno wtedy być np. niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji u kobiety albo stosunkowo niskie parametry męskiego nasienia. Czasem też, mimo wielu badań, ujawnia się, że lekarze nie są w bycie określić przyczyny niepłodności zaś tym tymże zastosować odpowiednich form jej leczenia. Kiedy inne formy zapłodnienia zawiodą, pary decydują się głównie na pokrycie sztuczne, czyli takie, które odbywa się poza układem rozrodczym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z tego modelu rozwiązania często więc korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do naturalnego zapłodnienia. Technologia ta powoduje nadal wiele kontrowersji, tylko dla wielu par chcących mieć potomstwo jest samym rozwiązaniem.

Warto jeszcze wspomnieć, że określając się na taką formę należy ustalić czy będziemy używać z nasienia swojego męża czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wyklucza tę ważną możliwość. Pierwsza randka u lekarza uzależniona jest ze prawdziwą ankietą medyczną, na jej dbania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie dokonywało się wcześniej, należy także dać ze sobą wszą dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a ponadto zleca jej szereg innych badań. Natomiast klient pragnie posiadać zbadane nasienie, gra tym kupuje skierowanie do innego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników poprzednich badań oraz wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często przedstawiają się potrzebne również inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym poddani zostają oboje partnerzy. Następnie przechodzi się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Kolejny etap to wzięcie zarówno nasienia mężczyzny, kiedy również komórek jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu wynikają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika kładzie się do grona kobiety. Po jakiś dwóch tygodniach należy zgłosić się na badanie.