Badanie ruchow plodu wg cardiff

Podczas pierwszego badania USG, kiedy możliwe jest teraz zobaczenie naszego przyszłego potomka, otrzymujemy biometryczne wymiary płodu oraz kilka zdjęć wzbogaconych dziwnymi cyframi i oznaczeniami, jakie nie tylko przychodzą nas w stopień ciężkiej konsternacji, a również niepokoju. Przede każdym ale pamiętajmy, że lekarz jest osobą kompetentną. A jeśli na wizycie nie usłyszeliśmy, że pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie płodu, kompletnie nie musimy się niczym przejmować.

Poniżej przedstawiamy biometryczne wymiary płodu, czyli oznaczenia, jakie dają lekarze w planie opisania wymiarów naszego nienarodzonego dziecka.

GS (gestational sac) – stanowi to siłę pęcherzyka ciążowego, jest ważne oznaczenie wymiarowe w przypadku badania wczesnej ciąży bądź jej obejrzeniu. Stanowi to liczba stosowana od 4 do 7 tygodnia ciąży, zaś w działalności stanowi oznaczenie zarodka nim będzie on na tyle szeroki i widoczny, by wolno go egzystowałoby w przyszły rodzaj zmierzyć.
YS (yolc sac) – wielkość ciałka żółtego. Podstawowy wymiar od 5 do 10 tygodnia ciąży. Zbyt duża liczba tego określenia oznacza nieprawidłowy rozwój płodu i dodatkowe szybkie poronienie. W sukcesu zaistnienia tego działania bezwzględnie zostaniemy poinformowani przez lekarza.
CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka. Długość mierzona od czubka głowy do najniżej położonej części miednicy oraz jest idealną wielkość dziecka, jaka jest dodatkowa w badaniach USG.
HC (head circumference) – wielkość główki. Stanowi obwód główki dziecka w jej najogromniejszym środowisku i zapewnia do określenia prawidłowego rozwoju płodu. Dodatkowo może posłużyć do powiedzenia szacowanego czasu ciaży w nowym trymetrze.
FL (femur length) – długość kości udowej. Służy do określenia ewentualnych defektów dziecka w dalszej części ciąży. Może dlatego dać na określenie między innymi karłowatości dziecka lub te nowych wad wrodzonych.
AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka. Służy ocenie harmonijności i proporcjonalności rozwoju płodu. Zły efekt może świadczyć różnego typu wady własne dziecka.

Oczywiście, podanych czasów jest znacznie góra również są one w stanie wyższym czy mniejszym możliwe do odczytania przez laików. Nie chodzi jednak się zbytnio przejmować, jeśli czegoś nie rozumiemy. Po pierwsze, wszelkie nieprawidłowości w toku dziecka będą nam od razu zgłoszone przez lekarza dokonującego badania. Jeśli natomiast gryzie nas ciekawość, możemy poprosić przy okazji badania o wyjaśnienie jego końców.