Badanie plodnosci przed slubem

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest istotnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które pochodzą z znaczeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno przygotować się badanie?Pytanie to powinno się dokonać w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować też po innego typu obrazach w miejscowości krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do badania muszą stać osiągnięte pewne standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać nabyta w okresie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a i nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna też zostać złożona w normalny sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich moc i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi zajmuje się także nowego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą stanowić dodatkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi obecne tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono forma mieszania się przeciwciał z plemnikiem. Musi być ich naprawdę dużo wiele, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też nowego sposobu infekcje. W planu ich usunięcia prowadzone są badania mikrobiologiczne.